Jako Raw Food (živou stravu) označujeme jídlo, které není tepelně ani chemicky upravované. Výzkumy uvádějí, že jakákoliv tepelná úprava nebo průmyslové zpracování ničí výŽIVové hodnoty, mění strukturu molekul a ty se pak stávají nejenže nezdravými, ale mnohdy i toxickými a karcinogenními. Budete-li jíst raw food, darujete svému tělu to nejcennější z přírody v raw, syrovém stavu – vitaminy, minerální látky, aktivní enzymy. Za živou stravu, raw food, se považuje syrové ovoce a zelenina, syrové ořechy a semínka,tepelně nezpracované obilniny, luštěniny, mořské řasy, klíčky a pod.Živá strava je stravou velmi přirozenou a zdravou.

Příkladem rozdílu mezi živým a tepelně upraveným jídlem je semínko slunečnice namočené do vody nebo zrnko obilí zasazené do země. Jsou-li tepelně nezpracovaná ( do 42 st.C ) , tedy raw, živá, začnou klíčit a začne tak nový život. Pražené semínko nebo vařené obilí by rychle shnily..

Tepelná úprava

Jakákoliv tepelná úprava potravin nad 45° mění jejich molekulární strukturu – ze syrových zásadotvorných potravin se po tepelné úpravě stanou potraviny kyselinotvorné,

což způsobuje nadměrné zatížení celého organismu. Při vaření je potrava zbavena vody; ta je však pro zpracování tepelně upraveného pokrmu trávicím systémem nezbytně důležitá, proto ji musíme tělu doplňovat z jiných, mnohdy ne zcela vhodných zdrojů ( chlorování vody, obsah hormonů, zbytky pesticidů aj. )Ta nejkvalitnější voda, jakou si lze představit, se nalézá v čerstvém ovoci a zelenině, organická „raw“ voda, ideální pro naše tělo. Proto vitariáni mají výrazně menší potřebu pít než lidé, kteří jedí běžnou vařenou stravou.

Tepelná úprava pokrmů dále způsobuje srážení, denaturaci bílkovin. Denaturované bílkoviny jsou taktéž obtížně stravitelné a rovněž zakyselují organismus, který má pak nadměrnou spotřebu minerálu vápníku a odebírá ho pak ze zubů a kostí. Rovněž tuky a cukry jsou pro tělo po tepelném zpracování zátěží; zbytky nestrávené potravy pak podléhají kvašení a hnilobným procesům a způsobují následně střevní problémy a choroby zažívacího traktu.

To Vám správně složený raw pokrm nikdy neudělá

Tepelně zpracované potraviny jsou tedy méně hodnotné a mohou být i zdraví škodlivé .

Raw food tedy ve skutečnosti znamená, že vitariáni – raw food „jedlíci“

se stravují hlavně tím, co nám příroda nabízí v té nejpřirozenější, raw, živé, syrové podobě – plody ovocných stromů, keřů, zeleninou, divokými bylinami, oříšky a semínky, ale i šťávou z různých stromů, kořeny stromů, květy rostlin, pylem, šťávou z různých rostlin- syrovou rostlinnou stravou, raw stravou.

Reakce organismu – leukocytóza

Při každé konzumaci vařeného jídla dochází k postprandiální leukocytóze – zvýšenému výskytu bílých krvinek. Stejnou reakci spouští organismus v okamžiku, kdy je napaden virem, bakterií, nebo jakýmkoli jiným toxickým materiálem. Pokud se takto imunitní systém aktivuje několikrát za den, dochází k jeho vyčerpání. A pak už stačí jen se hodně stresovat, málo spát, jíst junk food, „čistý vzduch“ znát jen z klimatizace, málo či vůbec nesportovat, zato hodně gaučovat – a devastace organizmu na sebe nenechá dlouho čekat..

Enzymy

Enzymy znamenají život; jsou to katalyzátory všech procesů v lidském těle. Rostliny, a tedy i raw strava v sobě obsahují přesně takové složení a množství enzymů, jaké je zapotřebí k rozložení takovéto raw stravy, vstřebání i využití vitamínů, minerálních látek a všech živin. Za hranicí teploty 45 st.C je převážná většina enzymů zničena. Enzymy jsou tak ukazatelem míry znehodnocení potravin. Schopnost lidského organismu vyrábět si vlastní enzymy je limitována a pravidelná konzumace vařené stravy (chudé na enzymy) vede často ke zhoršování metabolismu bílkovin, škrobů a tuků, k vyčerpávání organismu a oslabené imunitě,k nejrůznějším známým civilizačním chorobám.

Další výhody tepelně nezpracované raw food stravy spočívají také ve faktu, že většina vitamínů a některé minerální látky nevydrží vystavení určité teplotě vůbec. Jiné zůstanou, avšak v již modifikované podobě. Minerální látky tak například mění svoji podobu z organicky vázaných na anorganické, ty jsou však lidským tělem buď hůře nebo vůbec nevyužitelné nebo rovnou škodlivé. Anorganické minerály se spolu s vařeným pokrmem dostávají do krevního oběhu, kde se usazují v tepnách a kloubech, které tím ztrácí svou vitalitu, pevnost a pružnost. Např. nezbytné organické železo získáte rozhodně mimo jiné např. z báječných chia semínek; hřebíky ale můžete olizovat celou zimu a nic

Bonusy raw food

Posílená imunita

Redukce váhy zcela přirozenou cestou bez stresu počítání kalorií

Zvýšená životní energie

Zlepšení trávení

Mladistvý vzhled

Pozitivní náhled na svět, dobrá nálada..

A co Vám z Raw Food nabízíme? Samé dobrůtky Např.Raw snídaňové směsi Iswari

Velká mňamka

snidanova seminka

Nebo úžasná Raw naklíčená semínka

nakličená semínka

Báječné slaďounké Raw sušené ovoce Rawsuperfood v raw čokoládě – opravdové NEBE v ústech

Vidíte, že sáčky nevydržely zavřené ani do focení – Pozor! Silně raw návykové

raw

A super skvělé raw oříšky a živé mandle Lifefood – klíčí! ( namáčíme a jíme tak, že skoro není co fotit)

oříšky

Také Vám uVITAMIXujeme smoothies, přidáme raw superfoods, vyrobíme spiralirawgety

zelenina

… a možná přijde i Rawzelník, tak přijďte taky..!